Како да готвите остриги

À TESTER

Состојки за 4 лица

 • 24 остриги
 • 60 гр путер
 • 2 шелоти
 • 2 чешниња лук
 • 20 cl бело вино
 • 1 прстофат пиперка

Чекори за подготовка

 • Загрејте ги печка на 200 степени.
 • Во тава за пржење загрејте 60 гр путер.
 • Потејте 2 ситно сечкани шелоти 2 минути, мешајќи.
 • Додадете 2 ситно сечкани чешниња лук и продолжете готвење за 1 минута, мешајќи.
 • Деглазирајте со 20 cl бело вино и додадете прстофат бибер.
 • Гответе 2 минути, мешајќи.
 • Земете половина од препаратот и резервирајте го.
 • Додадете ги остригите во тавата и варете 2 минути, нежно мешајќи.
 • Додадете го остатокот од резервираниот препарат и нежно измешајте.
 • Наредете ги остригите во огноотпорни рамекини.
 • Печете и варете 6 минути.
 • Извадете го од рерна и послужете веднаш.

Препорачани вина

Жешките остриги може да се уживаат со суво бело вино како што се Sancerre, Pouilly-Fumé или Pouilly-Fuissé.

Можни варијанти

Топла остриги може да се сервира со тост леб и магдонос со рамни листови.

Совети на готвачот

За да успеете со жешките остриги, важно е да не ги готвите премногу долго за да не се исушат.


Како се подготвуваат остригите?

Како се подготвуваат остригите?

Отворете ги остригите 45 мин / 1 час пред да ги уживате. Земете го, еден по еден, во крпа, ставајќи ја неговата заоблена страна надолу. Со помош на нож од остриги што ќе го протнете меѓу двете лушпи, почнувајќи од петицата на животното, исечете го лигаментот.

À Lire  Кускус: Откријте ги тајните на ова симболично јадење од магребската кујна

Кога е најдобро време да се отворат остриги?

КОГА ДА ЈА ОТВОРАМ ОСТЕРКАТА? Идеално, остригите треба да се јадат веднаш по отворањето. Може да се отвори до 3 часа пред консумација, одржувајќи го ладен. .

Како да јадете свежи остриги?

Со крпата држете ја заоблената страна на остригата на дланка. Потоа ставете го сечилото на околу 1 см од палецот за да го исечете мускулот на морска храна, помеѓу двете школки околу 2/3 повисоко. Потоа нежно подигнете ја горната школка.

Како да јадете свежи остриги?

Пуристите велат дека сировата острига се јаде обична, без придружба. Сепак, можно е да се јадат остриги со цеден сок од лимон или оцет. Ништо повеќе да го расипе вкусот. Што се однесува до пијалоците, најдоброто што може да ја придружува вашата дегустација е белото вино.

Како да подготвите сирови остриги?

Како да подготвите сирови остриги?

Остригите најчесто се јадат сирови како мезе. Во овој случај, можете да ги јадете со цеден сок од лимон, или класичен сок од оцет. Пуристите ги вкусат во пресврт на мелницата за пиперки!

Како да се исчистат остригите?

Измијте ги и измијте ги остригите, за да се отстранат сите траги од песок. Ако е можно, користете нож од остриги со неоострено сечило. Земете една острига наоколу и држете ја цврсто на дланката со рамната школка на врвот (облечете ракавица за да избегнете повреда).

À Lire  Полжави направени во Лоар-ет-Шер за Божиќ

Зошто да ја фрлите првата вода од остриги?

На отворањето, не двоумете се да ја истурите водата: тоа ќе им овозможи на остригите повторно да се исцедат, со што ќе се излачува пофина и поквалитетна вода од претходно.

Што јадете со остриги?

Ако не сакате да служите само остриги, некои јадења се добро дополнување на вечерта со остриги:

Која острига да се избере за гратин?

Која острига да се избере за гратин?

За јадење со остриги послужено како предјадење, можете да изберете помали остриги додека а рецепт жешките остриги или гратин ќе ве принудат да изберете поголеми остриги.

Каква големина на остриги за гратин?

Бројот 2, од друга страна, е многу поголем, и ако се јаде сиров, треба да уживате во помесни, поголеми остриги. Сепак, овој калибар е совршен за готви : полнети, о гратин, топли или ладни, можете да им дадете слобода на вашите желби!

Која големина на остриги да се избере?

Може да се препознае по бројот што му е доделен, кој се движи од 0 до 5 за спарени остриги и од 000 до 6 за рамни остриги. Едноставно е, колку е поголем бројот, толку е помала остригата и обратно. За рамни остриги, тежината на 100 остриги ја дефинира големината.

Како да готвите замрзнати остриги?

Потребни се 5-7 минути за готвење по инч дебелина (10-12 минути по инч). Доколку се подготвувате Риба и замрзнати морски плодови, двојно го удвоите времето за готвење и пресметајте 10-14 минути по инч дебелина (20-24 минути по инч).

Како да отворите остриги во рерната?

Како да отворите остриги во рерната?

Загрејте ја рерната на 200 степени. Ставете ги остригите на чинија и ставете ги во рерна 2 до 3 минути, гледајќи ги како се отвораат. Топлината ќе испрати сигнал до вашите остриги дека ќе се отвори. Се што треба да направите е да ги зачините остригите и да ги вкусите.

Како безбедно да ги отворите остригите?

Земете го ножот. Вметнете ја точката на ножот во преградата помеѓу двете трупови (сечилото свртено нанадвор, т.е. назад кон градите) Свртете го ножот од страна на страна додека туркате (со мали удари за да го контролирате вашиот гест), додека лушпата не се отвори.

Дали остригите се отвораат во рерната?

Отворете ги остригите во рерната така што остригите се отвораат сами, без ризик да се повредат со нож. Рерната е добра алтернатива. … Затворените остриги ставете ги во сад за печење. Оставете да отстои 15 минути.

- Advertisement -
- Advertisement -

Ultime ricette

- Advertisement -

Vous en voulez plus ?

- Advertisement -