За промовирање на алжирската гастрономија, медитеранските игри Орана користат фотографија од мароканската кујна

À TESTER

Грабежот на мароканското културно наследство стана национален спорт во Алжир и како таков е поканет на електронската платформа на Медитеранските игри во Оран 2022 година.

На местото на спортскиот настан кој се одржува на секои четири години во земјата околу Медитеранот, градот Оран, кој ќе биде домаќин на следните Медитерански игри од 25 јуни до 25 јули, истакнува широк спектар на архитектура и гастрономија. гледна точка.

Така, покрај одредени туристички локалитети во градот, кои дополнително се класифицирани под наслов „работи што треба да се видат“ (sic), посетителите кои ќе дојдат на настанот ќе можат да ја вкусат и локалната кујна во „saveurs de the“ Oranie’, еден вид книга. најдобрата адреса на ресторанот во градот.

Но, какво изненадување, на отворањето на овој дел опишан како „западен вкус“, јадење што останува многу мароканско, како Харира или Сефа. И на посетителите не им недостасуваат изненадувања, бидејќи за да ја опишеме оваа позната „оранска кујна“ и нејзините специјалитети, едноставно користевме кулинарски фотографии од јадења од мароканската гастрономија, на кои во овој случај има таџин, опкружен со салата.

Францускиот стример Сардош се закани откако рече дека не постои алжирско кулинарско наследство

Францускиот стример Сардош се закани откако рече дека не постои алжирско кулинарско наследство

Исто така, многу е лесно да се провери со неколку кликања на пребарувачот, што овозможува да се следи потеклото на оваа фотографија, достапна во овој случај на страницата freepik.com, под наслов „Мароканска кујна“.

À Lire  Јаболковци полжави, да се лигават со задоволство

Овој повеќекратен обид за културна реприсвојување е тотално ирелевантен, со оглед на специјалитетите што ги нуди градската трпеза, која треба да сведочи за „познатата оранска гастрономија“ и е цитирана од медитеранската платформа за игри Оран.

Затоа, за да ја откриете оваа добро позната локална кујна, ве советуваме да патувате до Bekhchi’s, „специјалитет“ ресторан. морска храна и провансалско влијание“, што јасно ги црпи своите идеи од многу богатото француско гастрономско наследство.

Како втора опција, местото на алжирската гастрономија, Урбан скара, „одличен специјалист за тако и чизбургери“. О? Дали е тоа Алжир?

Друга опција е Фирдаус, маса која ги „комбинира медитеранските деликатеси со елеганцијата“, која е наменета за оние кои сакаат „Риба кул“ и „Андалузиска музика“.

Википедија, новиот фронт на војната што ја води Алжир против Мароко

Википедија, новиот фронт на војната што ја води Алжир против Мароко

Можете исто така да вечерате во Saiko Sushi, мека за „вкусна јапонска кујна“ или конечно во Mélomane, „гурмански ресторан и медитерански паб бар, наменет за љубителите на свежиот вкус на морето“.

Конечно, ни покажаа убаво „традиционално обраќање“ со ресторанот M’Sirda. Оттука и типичната маса на Оран, која нуди „вкусни традиционални јадења од западен Алжир“. Се прашуваме: а добро? СЗО? Па, „тагини, тули, бастила (…)“, тоа се дефинира тогаш. Многу мароканско јадење, повторно означено со алжирското знаме, целосно неказнето. И, конечно, да ги советуваме гурманите за јадењето особено, опишано како „квинтесенција на Западот“, имено „Бебушите, полжави пржено во сос“… Искрено, без коментар.

- Advertisement -
- Advertisement -

Ultime ricette

- Advertisement -

Vous en voulez plus ?

- Advertisement -