Дивиот лук се готви во Франција Блеу Алзас

À TESTER

Значи не, дивиот лук не е растение кое го одгледуваат нашите мечки во нивната пештера, туку диво растение, блиску до лукот. Токму Келтите и Германците ја користеле оваа билка за медицински цели. а и мечките откако спиеле се забавувале со него (тоа објаснува).

Сезона е да се бере и да се вкусат вкусни рецепти, кои овој четврток ги споделуваме со Пјер Велер, готвач во ресторанот и бањата на хотелот la source des sens во Morsbronn les Bains во Alsace Bleue.

И како и секој ден ги очекуваме сите ваши рецепти од кл. 22 часот 03.88.25.15.15. Пробајте ја вашата среќа во предизвикот за фрижидер!

Секој ден во 10.50 часот нашиот готвач го чека вашиот повик за „Le Défi du Frigo“. Принципот е едноставен:

Секој ден, доколку ве одберат во воздух, учествувате на големото извлекување во петок! Ќе се победи оваа недела:

– подарок картичка вредна 120 евра понудена од Association des Etoiles d’Alsace. Се користи во една од установите на здружението. Списокот може да се погледне на веб-страницата Etoiles d’Alsace.

СИНО КОЛО Инстант КУЈНА

Еднаш месечно откриваме нови гурмански адреси, но не само од Еврометрополата Стразбур благодарение на паметниот мал водич што ви треба. За изданијата е одговорна Јулија Веске, таа е со нас утрово во. 10:30 часот

À Lire  Како да направите супи од зеленчук

Истурете го дивиот лук во соодветна Albal® кеса за замрзнување, на пример Albal® Small Ultra-Zip двојна зип кеса за замрзнување. Издишете пред да го затворите. Потоа ставете ја кесата во замрзнувач.

Како да ‘ртат семки од див лук?

Како да 'ртат семки од див лук?

Сеидбата се одвива од јули и може да продолжи до март. Можете да ги посеете во расадник, во саксии во мешавина од градинарска почва и компост. Ставете 2-3 семиња по. тенџере и вода соодветно. Бидете внимателни, почвата мора да остане влажна.

Како да сее семе од лук? Сеидбата е генерално резервирано за специфични сорти како што е дивиот лук. Почекајте температурата да биде доволна (од 15°C). Измешајте малку компост со почвата со борец и потоа исчистете. Завршете со убаво наводнување на дожд, за да не ги поместите семките.

Како да никнете семе од бамја?

За да почнете да ги одгледувате вашите семиња во затворен простор, засадете ги семките во саксија исполнета со тресет и добро наводнете ги. Ставете ги на топло, сончево место или користете свеќи за одгледување за да ги загреете додека никнуваат.

Кога да се соберат семки од див лук?

Семињата од див лук се собираат во јуни или јули кога решетките се зрели.

Како да користите семки од див лук?

Ситно сецкан или исечен на ленти, го внесува својот личен допир на сите видови леб и на урда со билки и компири. Свеж див лук дава салати и супи пролетна нота, но и го подобрува сосот за тестенини со неговата моќна и ароматична пикантност.

Дали лукот е добар за дијабетичари?

Дали лукот е добар за дијабетичари?

Меѓу многуте доблести на лукот, често забораваме дека тој е храна која треба да се фаворизира кога страдате од дијабетес. Всушност, најважните активни состојки во лукот му помагаат на нашиот црн дроб да го регулира вишокот на шеќер во крвта.

À Lire  Како да го изберете вашето бело вино: избор за сите вкусови и сите буџети

Дали лукот го намалува шеќерот во крвта? Резултатите покажуваат дека една до две недели суплементација со лук доведува до значително намалување на шеќерот во крвта на гладно. Се чини дека ова намалување се зголемува со времетраењето на грантовите.

Како да се намали дијабетесот?

Кога имате дијабетес, приоритет е да останете хидрирани во текот на денот. Водата за пиење помага да се одржи нивото на шеќер во крвта нормално. Ова ја спречува дехидрацијата и им помага на бубрезите да го отстранат вишокот гликоза од крвта.

Како брзо да го намалите нивото на шеќер во крвта?

Како да го намалите шеќерот во крвта?

  • Секојдневно вежбање. …
  • Одржувајте здрава тежина…
  • Додадете оцет во оброците богати со јаглени хидрати. …
  • Јадете храна со низок гликемиски индекс.

Дали цветот на дивиот лук се јаде?

Дали цветот на дивиот лук се јаде?

Дивиот лук се готви како спанаќ или свеж лук. Се јадат сите делови од растението: лисја, цветни пупки и цветови.

Што јадеме на див лук? Дивиот лук (Allium ursinum) е растение слично на див лук кое најчесто се користи за готвење. Листовите од дивиот лук имаат силен мирис на лук и се јадат.

Кој е јадливиот дел од цветот на лукот?

Во јуни излегува прекрасно заоблено стебло за конечно да направи цвет. Токму ова стебло придружено со цветната пупка го нарекуваме: цвет на лук. Ова стебло и цветна пупка се јадат.

Како да се зачува цветот на дивиот лук?

Не заборавајте да замрзнете рамно пред да го ставите во торба. Овој метод на зачувување овозможува дивиот лук да се чува најмалку 6 месеци. Сите делови од дивиот лук може да се измешаат со маслиново масло, а потоа да се истурат во калапи за коцки мраз.

- Advertisement -
- Advertisement -

Ultime ricette

- Advertisement -

Vous en voulez plus ?

- Advertisement -