Бакаларот се готви на France Bleu Alsace

À TESTER

Обично варени во тава, во рерна, на супа или на папилот, стискање од лимон или малку лимонов мајонез е доволно за да се подобри вкусот на оваа нежна бела риба.

Треска во центарот на вниманието овој понеделник со Стефан Фридман, шеф на штафетата за вкус во Марленхајм на францускиот Блу Алзас.

И во текот на целиот месец мај нашиот прекрасен регион слави со „Да го вкусиме Алзас! неговата гастрономија од полето до масата означена како Taste Alsace и Taste Alsace Product of the Terroir

Производителите, занаетчиите и рестораните ве покануваат да го прославите целото богатство на регионот и гастрономијата на Алзас. Вкусните локални производи со сертифициран квалитет се зајакнати со креативноста на готвачите! Подлегнете на искушението со менито 100% „made in Alsace“ од аперитив до дигестивни

Како и секој ден ги очекуваме сите ваши рецепти од 10 часот во 25.03.88.15. Најдобрите рецепти заминуваат со подарок ваучер од 60 € понуден од Association des Etoiles d’Alsace + гурманска корпа со производи Taste Alsace и Taste Alsace Product of the Terroir

И пробајте ја вашата среќа на предизвикот за фрижидер! Секој ден во 10:50 часот, нашиот готвач го чека вашиот повик за „Le Défi du Frigo“. Принципот е едноставен:

Секој ден, доколку ве одберат во воздух, ќе учествувате во неверојатниот петочен натпревар! Да се ​​победи оваа недела

СИНО КОЛО Инстант КУЈНА

СИНО КОЛО Инстант КУЈНА

– кутија со 3 јапонски ножеви Sabatier понудени од CHR Алзас, кафулиња, хотели, ресторани, главен играч со хотелски професионалци, кој сега ги нуди своите услуги и производи на поединци. Од садови до мебел, вклучително алатки за готвење или банкет, тимовите на Souffelweyersheim и Colmar се таму за да ве советуваат и да ве поддржат во вашиот избор.

À Lire  Ikea го лансира идеалниот производ за заштеда на простор во вашата кујна!

Како да се готви треска во тава?

Како да се готви треска во тава?

Тоа е патување во светот на зачините што ви го нудиме утрово. Жорж Колин Спајс е роден во Мителхаузен во 1966 година и отсекогаш ги маѓепсувал љубителите на зачини, зачини и други ароматични билки. Во 10:30 часот Ерик Колин ја претставува компанијата основана од неговиот татко.

Пропржете ги со кожата надолу на силен оган 4 до 5 минути. Намалете го огнот и додадете едно копче путер. Да се ​​готви на Риба од едната страна намачкајте го со путер уште 5-6 минути. Во спротивно, вратете се и продолжете со готвење за исто време (4 до 5 минути).

Како да спречите рибата да се залепи за тавата?

Како да се готви треска во тава? Во тава пропржете го филето бакалар Во тава за пржете загрејте лажица маслиново масло. Пропржете 1 ситно сечкан кромид. Кога ќе станат проѕирни, ставете ги филетите од бакалар и изматете ги, со кожата надолу, на силен оган 4 до 5 минути. Намалете го огнот и додадете едно копче путер.

Како да се готви треска?

Едноставно исечете лист хартија за пергамент и ставете го во тавата. Загрејте ја тавата како и обично. Во меѓувреме, подмачкајте го лосос со сол и бибер, како во традиционалното готвење.

Зошто да го исплакнете задниот дел од треска?

Започнете со загревање на маслиново масло во тавата. Запржете го бакаларот на силен оган 4 до 5 минути, а потоа намалете го огнот. Премачкајте со путер 5 до 6 минути без вртење. Зачинете и уживајте!

Зошто рибите мирисаат на амонијак?

Зошто рибите мирисаат на амонијак?

Ако не ги одмрзнете прво, замрзнатата риба треба да се исплакне во ладна вода пред да се готви. Не користете млака вода за да избегнете ширење на бактерии и добро исушете ги со чиста крпа или хартиена крпа.

À Lire  Како правилно да се готви леќата?

Потоа почнува да расте многу бактерии. Не мирисаат тие, туку молекулите (путресцин, кадаверин, итн.) ослободени од протеините на месо распаѓање. Смрдливи, тие се одговорни за тој познат мирис на амонијак.

Зошто моите лангустини мирисаат на амонијак?

Зошто крилото на скејт мириса на амонијак? Млазот има жлезда која лачи амонијак, колку овој мирис е посилен, млазот е помалку свеж.

Како да знаете дали рибата е сè уште добра?

Изберете ги вашите лангустини Мирисот на амонијак треба да се избегнува, тој укажува на долг престој на мразот… Живите лангустини не можат да се чуваат повеќе од 12 часа, варете ги брзо и јадете ги веднаш. Го губат вкусот во фрижидер.

Зошто мирисам на амонијак?

– Пулпата треба да биде цврста и еластична. По благ притисок на прстот, тој веднаш ја обновува својата форма. Ако вашиот отпечаток остане обележан, рибата не е свежа. Што се однесува до конците, тие треба да бидат бисерно бели, исто така робусни, иако е потешко да се процени.

Зошто да ја ставите рибата во брашното?

Зошто да ја ставите рибата во брашното?

Висока потрошувачка на протеини од кравјо млеко, јајца, месо, риба и морска храна може да предизвика мирис сличен на мирисот на амонијак.

„Ако ја набрашнете рибата, ќе добиете кора на површината, малку како презла. Можете да ги направите и двете, но најважно е да ја зготвите рибата во нелеплива тава ако не сакате да се залепи. Тоа.”.

Како да ја набрашнете рибата?

Како да се готви филе од риба без да се скрши? Рибата мора да се посоли добро пред да се готви и да се остави да се исцеди, тоа ќе помогне малку да се исуши и да стане помалку ронлива, тавчето и маснотиите се многу жешки, набрашнета, превртена и превртена, 2/3 минути од секоја страна според дебелината. .

Зошто да ги натопите рибините филети во млеко?

Во кеса за замрзнување ставете 4 или 5 лажици брашно (зачинете и зачинете по потреба), а потоа ставете еден или повеќе филети. Затворете ја кесичката со рака и измешајте за да се премачкаат филетите со брашно. Филетите ставете ги на врела смеса од путер/масло.

- Advertisement -
- Advertisement -

Ultime ricette

- Advertisement -

Vous en voulez plus ?

- Advertisement -