Како да се готви платика

À TESTER

Состојки за 4 лица

 • 4 позлатени платика, по околу 1 кг
 • 1 лимон
 • 1 куп свежа мајчина душица
 • 2 чешниња лук
 • 20 cl маслиново масло
 • Ситна сол, мелен бибер

Чекори за подготовка

 • Загрејте ги печка на 200°C (термостат 6-7).
 • Платиците измијте ги и исушете ги.
 • Посолете ги и побиберете ги внатре.
 • Излупете ги чешнињата лук и исечете ги на 2. Притиснете ги во месото на рибата.
 • Исечете го лимонот на 4 и исцедете го преку платика. Посипете со мајчина душица.
 • Намачкајте ги со маслиново масло.
 • Ставете ги во сад за печење. Ставете ја во рерна и варете 25 до 30 минути.
 • Пред сервирање, повторно намачкајте со маслиново масло и посипете со мајчина душица.

Препорачани вина

Côteaux du Languedoc црвено, Bandol црвено.

Можни варијанти

Можете да готвите и платика скара.

À Lire  Готвење печено говедско месо: времиња за готвење и совети за нежно и вкусно месо

Совети на готвачот

Позлата е а Риба со цврсто и вкусно месо. Го избираме многу свежо, со бистри и сјајни очи, со цврсто месо.


Која е најдобрата платика?

Која е најдобрата платика?

Најубави и најдобри се платика, платика и роза де пеџо. Но, овие риби се доста ретки (особено позлата) и секогаш скапи. Почеста е газета, која се нарекува и „плакин“ или „сар“. Одгледуваниот месинг ја нема истата финост, на месо може дури и да биде малку мрзлив.

Која е најдобрата мамка за платика?

Видови мамки за риболов на платика

 • Шибен биби.
 • Луггор мажи.
 • Ракот.
 • Слем / песочни црви.
 • Американскиот црв.
 • Мекотели: школки, калапи.
 • Мала риба.
 • Ножот.

Каде ја наоѓате платика?

Платицата е крајбрежна риба (дно помеѓу 2 и 150 m) на Средоземното Море, Северното Море, Ла Манш и Атлантскиот Океан, од Скандинавија до Сенегал.

Како се пишува позлата?

Двата правопис, платика и платика, се дозволени. НА туна е најраспространета. Името на оваа позната риба доаѓа од провансалската даурада, златна.

Како да знаете дали платиката е сварена?

Како да знаете дали платиката е сварена?

Рибата се готви кога месо е целосно непроѕирен во најдебелиот дел. Ако е сè уште малку проѕирно, тоа е затоа што е неопходно да се продолжи готвење неколку минути/секунди.

Како да знаете дали рибата се готви на скара?

Печете ја рибата на скара осум до десет минути од секоја страна.

 • Друг начин да знаете дали гарнир е доволно сварен е малку да ја преместите рибата со шпатула. Ако некоја риба повеќе не боцка, таа е готова.
 • Ако рибата е леплива, таа страна може да не е сварена.

Како да знаете дали е сварен грб од треска?

Ако вашата кожа е зарумена и наздравена, толку подобро. Се вари уште 2-3 минути и последен пат се превртува. Потоа проверете го готвењето, кога месото на рибата ќе стане матно, бакаларот се вари.

À Lire  Матамбре: рецепт за говедско месо полнети со зеленчук, валани и на пареа.

Како да знаете дали рибата е добро зготвена?

Како да знаете дали рибата е добро зготвена?

Измешајте вилушка во месото од риба. Ако дојде само по себе, тогаш е сварено. Вашата риба е златна на површината, но сè уште не е сварена? Покријте го плехот со алуминиумска фолија и варете уште неколку минути.

Зошто да ја побрашнете рибата пред да ја готвите?

Побрашнете ја рибата Овој метод, кој се состои од набрашнење на филето од риба пред да се готви на путер, стил meunière, беше омилената кујна на нашите баби. Покрај храната што ја носи, брашното ќе и дозволи на рибата да не се залепи за тавата.

Како да знаеме дали нашиот лосос е варен?

Користење на термометар Мора внимателно да го вметнете во лосос, секогаш во најдебелиот дел кој треба најдолго да се готви. Температурата на лососот не треба да биде пониска од 45°C, во спротивно тоа значи дека е недоволно сварен.

Како да се користи Maggi судскиот бујон?

Се динста: во филети 5 мин, на кришки 6 до 9 мин, цели (500 g) 10 мин. За школки и ракови: 1 кесичка + 2 литри врела вода. Време за готвење: намигнува 7 мин. шетаат 30 мин., мали ракови (рачки, лангустини) 5 мин., големи ракови (ракови, јастози, јастози) 10 мин.

Како да подготвите платика?

Готвење на платика во рерна Излупете го и ситно исечкајте го кромидот. Распоредете го на дното на сад за печење и покријте го со платика. Зачинете го месото со сол и бибер, мајчина душица и кора од лимон. Измијте се со чаша од бело вино и печете 30 минути во загреана рерна на 180°C.

Која е разликата помеѓу платика и платика?

е тоа што „плачицата“ е морска коскена риба, испреплетена со златни школки, додека „плаидата“ е риба од фамилијата Sparidae, многу распространета во Медитеранот, а има неколку видови.

Што е филе од црвена риба?

Црвената риба е риба слична на рибата скорпија. Обично се готви во филе и нуди бело и цврсто месо. Тоа е посна риба, со малку месо и калории (90 kcal на 100 g), идеална како дел од урамнотежена исхрана.

Зошто да ја скалам рибата?

Тежината ќе го заштити месото на рибата за време на готвењето и ќе спречи да се исуши. Истото важи и за главата, тоа ќе спречи топлината да навлезе во рибата и да го исуши месото.

 • платика
 • рецептс
 • платика
 • Риба
 • печка
 • рецепт
 • рамен
 • мин
 • храна
 • лимон
 • кралски
 • домати
 • нафта
 • готвење
 • како
 • вино
 • мрежи
 • состојки
 • сол
 • маслиново

1

 • печка за платика
 • маслиново масло
 • бело вино
 • платика
 • мин сад
 • платика
 • компири
 • рецепти за морска платика
 • рецепти за готвење
 • сол бибер
 • филети од платика
 • рецепт за морска платика
 • солена кора
 • сад за печење
 • рецепти за морска платика
 • филе од платика
 • ловоров мајчина душица
 • состојки за филе
 • цевиче од платика
 • морска платика
 • печка од позлата
 • супа од маслиново масло
 • чаша за бело вино
 • како dorade печка
 • Рецепт за печка за платика
 • Рецепт за печка за платика
 • лимонска платика ceviche
 • наросете маслиново масло
 • платика со солена кора
 • маслиново масло сол
 • рерна со сос маринар
 • кралски сос од рерна
 • печена платика
 • рецепти за морска платика
 • Рецепт за позлата
 • филети од платика
 • захаросана лимонска платика
 • компири од домати
 • состојки на морската криза
 • печени компири

- Advertisement -
- Advertisement -

Ultime ricette

- Advertisement -

Vous en voulez plus ?

- Advertisement -