Како да се готви пастрмка

À TESTER

Како да готвите филети од пастрмка од виножито?

Како да готвите филети од пастрмка од виножито?

Филетите ставете ги во подмачкана корпа за скара и покријте ја корпата. Ставете ја корпата на скара за скара што е загреана на средна топлина; Покријте го капакот на скарата и варете ги филетите околу 7 минути од секоја страна или додека рибата не стане мека и лесно се лупи со вилушка.

Како да се јаде пастрмка?

Како да се јаде пастрмка?

Послужете ги филетите од пастрмка со малку маслиново масло, сол и бибер. За допир на свежина, можете да додадете сечкан магдонос или сок од лимон. Како прилог, можете да послужите зеленчук на скара. А за најлакомите, дури и помфрит!

Дали може да се јаде кожа од пастрмка?

Општо земено, месото од органи, маснотиите и кожата се преферирани места за загадувачи. Затоа се препорачува да не се консумира. Иако кожата на Риба е сварено и крцкаво, подобро е да не се јаде.

Како да јадете сирова пастрмка?

1 Пресечете го филето на половина по должина. Исечете го секое парче на тенки парчиња од 2 мм. Секое парче мора да може да се вклопи во устата. Посипете со сок од лимета, сол и бибер пастрмка фјордови.

À Lire  Најдобар ресторан за ресторани во Париз

Дали пастрмката се јаде сирова?

Одговорот на Жак Фрикер, нутриционист: «  Постои ризик од паразитоза ако јадете сирова риба. Суровата риба треба да се избегнува кај бремени жени. Сашими и суши се тотално забранети за бремени жени, како и за месо сирово или сурово млеко сирење.

Како знаете дека пастрмката е сварена?

Како знаете дека пастрмката е сварена?

Рибата се прави кога месото е целосно матно на најгусто. Ако сè уште е малку јасно, тоа е затоа што треба да го продолжиме времето на готвење неколку минути/секунди.

Како да знаете дали рибата се готви на скара?

Гответе ја рибата од осум до десет минути од секоја страна.

  • Друг начин да откриете дали некоја страна е доволно сварена е малку да ја поместите рибата со шпатула. Ако рибата повеќе не се лепи, таа е готова.
  • Ако рибата е леплива, таа страна може да не е сварена.

Како да знаете дали рибата е доволно зготвена?

Како да знаете дали рибата е добро сварена? Месото треба да биде непроѕирно и малку влажно. Униформиран по боја, треба лесно да се откачи со вилушка.

Како да изгребете пастрмка?

Како да изгребете пастрмка?

Во однос на подготовката, пастрмката, без разлика дали е цела или пржена, нема потреба од лупење. За да го исчистите, едноставно поминете го под ладна вода пред малку да го исушите. И ако идејата за сечење риба ве убие, не двоумете се да го прашате вашиот продавач на риби кој со задоволство ќе се грижи за тоа.

Како да исчистите голема риба?

Еве ги чекорите:

  • Започнете со стомакот. Вклучете ја рибата и извадете ги чизмите почнувајќи од средината на грбот кон жабрите.
  • Исплакнете. …
  • Отстранете ја кожата од рибата. …
  • Пресечете на половина. …
  • Отстранете го средниот гребен. …
  • Исчистете ги рабовите. …
  • Отстранете ја кожата. …
  • Не ја фрлајте кожата.
À Lire  Рецепти за коктели базирани на алкохол за аматери

Како да се отсече главата на пастрмка?

Ако пастрмката сè уште има глава, со остар нож исечете ја под жабрите, веднаш под главата. Има природен засек, ова е одлично место за да го вметнете ножот и да ја отстраните главата за пребарување на изворот X. Нема потреба да ја лупите кожата пред да готвите.

Како лесно да ја излупете рибата?

За да го направите ова лесно, земете ја рибата и потопете ја петнаесет до триесет секунди во зависност од нејзината големина во врела вода. Вагите лесно ќе излезат од кожата.

Previous article
Next article
- Advertisement -
- Advertisement -

Ultime ricette

- Advertisement -

Vous en voulez plus ?

- Advertisement -